Dziecko w aucie

Dziecko w aucie

Niedawno nadszedł kolejny przełomowy moment w życiu naszym i naszych Fasolaków. Z dumą zawiadamiam, że Żółwik osiągnął wagę 10,300 g   To był dla nas sygnał, że czas na nowy fotelik samochodowy (a właściwie 2  ).

Gdy ten artykuł powstał, postanowiłam, że będzie tak rzetelny jak tylko się da. Fakt, w trakcie poszukiwań jakąś tam wiedzę posiadłam, ale to było, w mojej ocenie zbyt mało, żeby komuś coś radzić.

Postanowiłam, że poszukam eksperta, kogoś kto na temacie fotelików „zęby zjadł” i kogoś, kto poświęciłby czas, przeczytał pisaninę Agumamy i zechciał udzielić profesjonalnego komentarza, aby to wszystko stało się spójne. Kontaktowałam się z wieloma firmami sprzedającymi foteliki (m.in. Tosia, Wózki-Foteliki i inni), ale niektóre z nich nawet na maile nie odpisują. Aż trafiłam na Panią Karinę Piotrowską-Dudek, z firmy prowadzącej sklepy Dudek dla Dzieci. Od pierwszego maila poczułam, że trafiłam pod właściwy adres…

Dotychczas korzystaliśmy od początku z fotelików-nosidełek, których w zasadzie nie wybraliśmy, a były w zestawie naszego wózka. Były to foteliki Carlo chyba nikomu nieznanej firmy Berber z przedziału wagowego 0-10 kg. Chłopcy jeszcze kilka miesięcy po wyjściu ze szpitala dosłownie w nich tonęli. Ktoś pomyślał o wkładce dla noworodka, ale nie pomyślał o wkładce dla wcześniaka.

Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że:

Dudek dla Dzieci: to wielka firma, produkuje fotele samochodowe i plastiki które są używane prawie we wszystkich polskich wózkach, a Polska jest potęgą wózkową. Producenci wózków kupują plastikowe skorupy i obszywają je swoimi tapicerkami. Aby były takie jak wózek , co dla niektórych rodziców jest po prostu podstawowym wymogiem.  

Tym samym okazało się, że Fasolaki jeździli w nawet przyzwoitych, posiadających certyfikat, fotelikach już od swoich pierwszych dni 

Mnie od początku marzyły się inne, montowane na isofix a nie na pasy. Nawet byłam gotowa dokupić dla Fasolaków dodatkowe foteliki-nosidełka, oprócz tych wózkowych. Okazało się jednak, że nasz wózek, Dorjan Danny Sport Twin, ma specjalne adaptery tylko i wyłącznie pod te dedykowane fotele. Odpuściliśmy więc. Nigdy nas one nie zawiodły, ale były takie ascetyczne, miałam wrażenie, że „plastikowe” i bez możliwości montażu pod isofix. I tu spotkało mnie kolejne zaskoczenie ponieważ okazało się, że w sklepach Dudek dla Dzieci bez problemu mogę kupić bazę isofix dedykowaną do tych fotelików. Dodatkowo jest to baza którą można montować do samochodów nie posiadających isofix, czyli  pasami samochodowymi. Nie omieszkam o tym wspomnieć Pani, która kupiła od nas wózek dla swoich bliźniąt 

Wiadome było, że w końcu nadejdzie czas na wybór nowych siedzisk. Priorytetów było kilka. Fotelik samochodowy musiał spełniać następujące wymagania: wysokie noty w testach ADAC gwarantujące bezpieczeństwo, możliwość montażu pod isofix, ustawienie fotelika zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy tzw. RWF, idealne dopasowanie gwarantujące wygodę w podróży (intuicyjna regulacja pasów, ustawienie zagłówka etc.), regulacja kąta pochylenia siedziska, a przede wszystkim zadowolenie Fasolaków. W trakcie poszukiwań wpadły nam w oko także te foteliki, które można obracać o 90 a nawet 360 stopni (MaxiCosi AxissFix, Romer DualFix) i prawdę mówiąc, w tym natłoku, już byliśmy zdecydowani.

Wystarczyła wizyta w sklepie, rozmowa ze znającym się na rzeczy sprzedawcą, rzut okiem na naszego wybrańca by zmienić zdanie. Okazało się, że fotelik samochodowy, z przedziału 0-18 kg, fotelikowi nierówny. Mieliśmy upatrzony Romer DualFix lecz w trakcie rozmów i oględzin okazało się, że bryła tego siedziska (skorupka jajka) sprzyja raczej noworodkom i małym niemowlakom. Sprzedawca opowiedział nam historię, o tym jak jeden z klientów wymieniał ten fotelik na inny model ponieważ jego dziecko poniżej 2 lat już się w nim nie mieściło, mimo założonego przez producenta przedziału wagowego.

Nie jestem ekspertem, ale już zdobyta wiedza na temat poszukiwania fotelika idealnego to coś, czym chętnie się z Wami podzielę. Oto kilka ważnych, moim zdaniem, wskazówek:

All comments

Leave a Reply