Podstawy odciągania pokarmu

Podstawy odciągania pokarmu

Odciąganie pokarmu to wspaniałe rozwiązanie z kilku względów. Po pierwsze, odciąganie pokarmu umożliwi Ci stworzenie zapasów dla dziecka dla jego karmienia, gdy Ciebie nie będzie w pobliżu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli planujesz powrót do pracy, masz inne obowiązki czy jesteś chora, a chcesz, aby Twoje dziecko dalej miało dostęp do naturalnego pokarmu.

Odciąganie pokarmu to czynność polegająca na opróżnianiu piersi z pokarmu ręcznie albo przy użyciu manualnego lub elektrycznego laktatora.  Możesz chcieć odciągać pokarm, jeżeli:

  • twoje piersi są nieprzyjemnie pełne
  • będziesz spędzać trochę czasu z dala od dziecka i chciałbyś, aby ktoś w tym czasie podał mu Twoje mleko lub też planujesz powrót pracy
  • Twoje dziecko ma problem z karmieniem (na przykład, jeśli urodziło się z rozszczepem wargi lub podniebienia)
  • Twoje dziecko jest wcześniakiem a ty musisz stymulować wydzielanie pokarmu do chwili, kiedy będzie ono mogło samodzielnie ssać z Twojej piersi.

Istnieje kilka różnych sposobów na odciąganie pokarmu. Mleko kobiece może być odciągane ręcznie, delikatnymi i rytmicznymi ruchami poprzez naciskanie na piersi, tworząc kształt litery C za pomocą kciuka i palca wskazującego. Sztuczka w tej technice polega na tym, aby naciskać kanały mleczne za brodawkami. Jeśli tylko naciśniesz na sutek nie uzyskasz mleka i co więcej najprawdopodobniej będzie to bolało! Wiele matek używa laktatorów do ściągania pokarmu – istnieją zarówno ręczne jak i elektryczne laktatory i oba te rozwiązania bardzo dobrze się sprawdzają.

Gdy masz już wybrany i przygotowany do pracy laktator, najlepszą pozycją podczas odciągania pokarmu jest pozycja siedząca. Czasami pomocne jest posiadanie zdjęcia dziecka ze sobą, ponieważ to może zwiększyć wydzielanie hormonów stymulujących organizm do produkowania pokarmu (sprytne, nieprawdaż?!). Bardzo ważne jest również to, abyś w pobliżu miała coś do picia (na przykład wodę) i zawsze była odpowiednio nawodniona.

Jeśli mleko jest świeżo odciągnięte może być przechowywane do 6 godzin bez jego schładzania. Mleko kobiece może być przechowywane w lodówce w temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza przez okres do 3 dni i w lodówce w temperaturze od 0 do 4 stopni Celsjusza przez okres do 8 dni. Mleko możesz również przechowywać w zamrażarce w temperaturze -18 stopni Celsjusza lub poniżej przez okres do 6 miesięcy.

Gdy umieścisz swój pokarm w lodówce, zrób to w najzimniejszej części lodówki, która zwykle znajduje się z tyłu po prawej stronie. Staraj się unikać przechowywania pokarmu na drzwiczkach, ponieważ to jest najcieplejsza część lodówki i umieszczenie tam pokarmu może spowodować namnożenie bakterii.

Odciągnięty pokarm może być podawany dziecku bezpośrednio z lodówki, może być również podgrzany przez umieszczenie naczynia w ciepłej wodzie. Uważaj, aby mleko nie zostało przegrzane i sprawdź temperaturę przed karmieniem dziecka.

Niektóre z matek ściągają trochę młodziwa, „siary” (pierwszego mleka bogatego w węglowodany, proteiny i przeciwciała) przed porodem i zamraża je na wszelki wypadek, gdyby miały problemy z jego produkowaniem i karmieniem dziecka zaraz po porodzie.

Jeśli ściągasz młodziwo tuż po porodzie to może być ono przechowywane w temperaturze do 32ºC do 12 godzin dla dziecka urodzonego o czasie.  Będziesz ściągała niewielkie ilości na początku – łyżeczkę lub więcej za każdym razem, przez pierwszych parę dni.  Na 3 – 5 dzień po narodzinach dziecka, Twoje piersi zaczną produkować “dojrzałe mleko”.  Ilość mleka jaką będziesz produkować będzie stopniowo wzrastać. 

Jeśli Twoje dziecko nie jest w stanie być karmione piersią, to bardzo ważne abyś rozpoczęła ściąganie pokarmu tak szybko, jak jest to tylko możliwe, i tyle razy ile Twoje dziecko byłoby karmione w ciągu dnia, około 8-12 razy w ciągu 24 godzin w pierwszych dniach po porodzie.

Problemy ze ściąganiem pokarmu?

Odciąganie pokarmu jest umiejętnością wyuczoną, więc nie zniechęcaj się jeśli nie osiągniesz zamierzonych efektów za pierwszym razem.

Laktatory pracują generując ssanie, które odciąga pokarm z piersi.  Możesz stwierdzić, że pomocne będą pewne wcześniejsze przygotowania. 

Stres oraz niska temperatura mogą sprawić, że pompowanie będzie mniej efektywne, możesz więc spróbować zastosować ciepłe kompresy, masaż piersi i inne techniki relaksacyjne.  Pomocne może być również trzymanie w pobliżu zdjęcia dziecka albo też kawałka noszonego przez niego ubranka, aby przypomnieć sobie jego zapach.  Może okazać się, że stwierdzisz, że dobrym momentem na ściąganie pokarmu są wczesne godziny poranne ponieważ bardzo często Twoje piersi będą pełne o tym czasie.  Oczywiście pokarm możesz ściągać kiedykolwiek chcesz i potrzebujesz.  Możesz również ściągnąć pokarm z jednej piersi a z drugiej nakarmić dziecko.

Poniżej znajdziesz pełną gamę laktatorów Lansinoh.

All comments

Leave a Reply